Ako sa starať o drevený dom?

Ako sa starať o drevený dom?

Pridal článok Tomaš Tóth

Starostlivosť o drevený dom je veľmi dôležitá, pretože môže pomôcť predĺžiť jeho životnosť. V prvom rade, je potrebné neustále monitorovať stav dreva, pretože to môže ukazovať, či je potrebné vykonať opravy alebo nie. Je tiež dôležité skontrolovať, či sú okná a dvere pevne zatvorené, pretože to môže zabrániť teplu a chladu z vnútra domu. Okrem toho je potrebné vykonávať pravidelné čistenie dreva, aby sa zabránilo poškodeniu dreva vlhkosťou alebo plesňou. Na čistenie je potrebné použiť iba špeciálne drevené čistiace prostriedky, pretože iné môžu poškodiť drevo. Ak je to možné, odporúča sa tiež nalakovať drevo, aby sa zabránilo poškodeniu. Ak je to možné, odporúča sa tiež natrieť drevo ochrannou látkou, aby sa zabránilo poškodeniu. A napokon, je potrebné vykonávať pravidelnú kontrolu stavu strechy a podpory domu, aby sa zabezpečilo, že je bezpečná a stabilná.

Ako zabezpečiť dlhú životnosť vášho dreveného domu

Udržiavanie dreveného domu je dôležité pre jeho dlhú životnosť. Drevina je citlivá na vlhkosť a musí byť chránená pred poškodením. Postupujte podľa týchto krokov, aby ste zabezpečili, že váš dom bude stáť ako prvý deň.

 • Udržujte drevenú fasádu vašich domov čistú. Odstráňte prach, nečistoty a nečistoty, ktoré môžu poškodiť povrch drevených stien.
 • Ak sa objavia praskliny alebo trhliny, okamžite ich vyplňte pomocou akrylovej alebo polyuretánovej tmelovej hmoty.
 • Drevo má tendenciu vysychať a stvrdnúť s časom, preto je potrebné ho pravidelne namaľovať svalovou farbou alebo inou farbou vhodnou pre drevo.
 • Ak je drevo postihnuté plesňami alebo hubami, použite fungicídny roztok na odstránenie plesní a hub.
 • Zabráňte erózii dreva pravidelným náterom dreva antikoróznou farbou.
 • Udržujte okolité stromy a kefy kontrolované, aby ste zabránili prístupu škodcov a hub do drevených častí domu.
 • Ak je to možné, obnovte staré drevené časti domu, aby ste predišli poškodeniu a zabezpečili jeho dlhú životnosť.
ako sa starat o dreveny dom

Ako sa má vykonávať kontrola dreveného domu?

Drevený dom je veľmi krásny, ale je potrebné ho starostlivo udržiavať, aby fungoval a vyzeral dobre. Ak chcete mať dlhé roky radosť z vášho dreveného domu, je dôležité, aby ste si vytvorili rutinu pre kontrolu a údržbu. Tu je niekoľko tipov pre kontrolu dreveného domu:

 • Skontrolujte vonkajšiu fasádu domu, aby ste zistili, či nie sú prítomné škvrny, praskliny alebo iné poškodenia. Ak je to potrebné, opravte alebo vymenite poškodené časti.
 • Skontrolujte strechu. Uistite sa, že nie sú prítomné praskliny, poškodenia alebo ochorenie dreva. Ak je to potrebné, opravte alebo vymeňte poškodené časti strechy.
 • Skontrolujte okná a dvere. Uistite sa, že sú čisté a bez poškodenia a že dobre tesnia. Ak je to potrebné, opravte alebo vymeňte poškodené časti.
 • Skontrolujte základy domu a zistite, či nie sú prítomné praskliny alebo iné poškodenia. Ak je to potrebné, opravte alebo vymeňte poškodené časti.
 • Skontrolujte vnútornú stavbu a uistite sa, že nie sú prítomné poškodenia alebo pleseň. Ak je to potrebné, opravte alebo vymeňte poškodené časti.
 • Skontrolujte stierky a omietky a uistite sa, že sú vo vynikajúcom stave a čisté. Ak je to potrebné, opravte alebo vymeňte poškodené časti.
 • Skontrolujte elektrické a iné inštalácie a uistite sa, že sú vo vynikajúcom stave a bezpečné. Ak je to potrebné, opravte alebo vymeňte poškodené časti.

Ako často je potrebné mať drevený dom prehliadnutý odborníkom?

Drevený dom je veľmi náchylný na poškodenie a preto je dôležité, aby ste si zabezpečili pravidelné prehliadky od odborníka. Odporúča sa, aby ste mali váš drevený dom prehliadnutý profesionálom aspoň raz za rok. Takéto prehliadky vám poskytnú lepší prehľad o stave vášho domu a umožnia vám včas zareagovať na akékoľvek problémy.

Odborník môže skontrolovať rôzne časti domu, vrátane obvodových stien, strechy a podlahy. Dôkladná kontrola vám pomôže identifikovať akékoľvek problémy s drevom, ako sú poškodenia hmyzom alebo plesňou. Odborník bude tiež schopný posúdiť, či je potrebné obnoviť alebo vymeniť časti domu, aby ste zabezpečili, že váš drevený dom bude v dobrom stave.

Prehliadka odborníka vám tiež pomôže identifikovať akékoľvek príznaky únavového materiálu alebo iného poškodenia, ktoré môže byť spôsobené vonkajšími faktormi. To vám pomôže včas zachytiť akékoľvek potenciálne problémy, ktoré môžu mať vplyv na struktúru vašej stavby.

Všeobecne platí, že čím starší je váš drevený dom, tým častejšie by mal byť prehliadnutý odborníkom. Ak je váš drevený dom starší ako 50 rokov, mal by byť prehliadnutý dvakrát ročne.


05-11-21

(c) woodenhouse.sk